Sentymentalne wspomnienia, ludowe opowieści, babcine skarby, a przede wszystkim solidne, tradycyjne rzemiosło stało się obiektem zainteresowania projektantów mebli i dodatków do wnętrz. Jednak meble i dodatki inspirowane folklorem nie ograniczają się tylko do powielania motywu.
Odwołanie do folkloru staje się pretekstem do tworzenia nowych, lokalnych legend. Jest też z pewnością efektem trwającej od kilku lat tendencji do dialogu nowoczesności z tradycją. Wraz ze wzrostem globalizacji i zacieraniem się dotychczasowych granic państw, migracją ludności, podróżami z kontynentu na kontynent, równolegle silniejsza staje się potrzeba do podkreślania tożsamości kulturowej i jej promowania. Ta kulturowa odmienność jest na pewno ciekawa dla reprezentantów innych obszarów, jest też interesująca dla nas samych, bo związana ze wspomnieniami i nawiązująca do działań naszych przodków. Mariaż starego z nowym to dziś bardzo powszechny element w projektowaniu, odkurzanie nowych wzorców i sięganie po elementy historyczne, dawne technologie cieszy się nieustannym zainteresowaniem. W świecie wzornictwa od dłuższego czasu zauważalny jest zwrot myślenia w stronę wykorzystywania naturalnych materiałów, wiedzy rzemieślników i ręcznie wykonywanych przedmiotów. Liczy się jakość i wartość estetyczna użytych materiałów – ich naturalna faktura czy tekstura. To, co znamy z bliskiego otoczenia, też może być atrakcyjne. To, co “nasze”, jest dla nas bardziej zrozumiałe. Lokalne bogactwo zasługuje na większą uwagę.
Nasza firma leżąc na skraju dwóch regionów: Żuław oraz Warmii i Mazur czerpie z bogatych tradycji wzorniczych protoplastów tych krain. I tak na przykład tradycyjne relikty dawnego regionalnego stolarstwa Mazur to przede wszystkim skrzynie posażne, szafy ubraniowe, kredensy, łóżko z baldachimem, ślubanki, stanowiące połączenie ławy ze skrzynią, kołyski, zydle, fotele i krzesła, które można podziwiać np. w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Skrzynie, szafy, kredensy zdobione są malunkami figuralnymi, rzeźbieniami z motywami roślinnymi, geometrycznymi, zamkniętymi w kwadratowych, lub romboidalnych polach w otoczonych profilowanymi listewkami. Na wewnętrznej stronie drzwi można znaleźć czynionej tam przez gospodarzy notatki o ważniejszych wydarzeniach w rodzinie i gospodarstwie. O urodzie innych mebli, jak stoły, krzesła, ławy, stanowią fantazyjne rzeźbienia, wycięcia i profilowanie elementów konstrukcji, takich jak na przykład nogi, oparcia-zaplecki, siedziska, czy blaty. Na przełomie XIX i XX wieku powoli zaprzestawano wytwarzania mebli w wiejskich warsztatach, gdyż zaczęła je wypierać produkcja przemysłowa. W latach dwudziestych ubiegłego stulecia stanowiły one już wielką rzadkość.
Podobnie na Żuławach – specyficznym elementem domu żuławskiego były meble tworzące z nim, w niektórych wypadkach, konstrukcyjną całość. Takimi były np. narożne szafki. Niekiedy półki w rogu przesłaniały zawieszone na zewnątrz drzwi. W ścianie między wielką izbą a czarną kuchnią mieściły się szafki ścienne i kredensy np. w Markusach 13, szafy pościelowe wbudowane były w ściany działowe pokoi na piętrze np. dom w Żuławkach czy Orłowie – Kolonii. Niekiedy w krótszych domach na ścianie gospodarczej sieni rząd drzwi otwierał się nie do pomieszczeń, a do szaf. Zabudowane szafy umieszczano też niekiedy w załomach schodów czy pod połaciami dachowymi. Kształt szafy mogły mieć także obudowy wejść do piwnicy
Przełożone na współczesny język projektowy tradycyjne meblarstwo może dać unikatowe produkty, inne od tych, które do nas docierają zewsząd. Cieszy fakt, że coraz mniej są to odwołania dosłowne, a coraz częściej można zobaczyć wysokiej jakości produkty korzystające z tradycyjnych technik czy materiałów, oparte na głębszych badaniach.
Dzięki realizacji projektu „Kontynuacja tradycji stolarskich sposobem na wzrost konkurencyjności Spółki Styl.” W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, działanie 1.5.2 Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu nasza firma wdrożyła do dotychczasowej oferty produktowej meble głównie kuchenne wzorowane na tradycyjnych meblach warmińskich. Nowa oferta produktowa to tradycyjne warmińskie XIX meble kredensy i jadalnie wzorowane na stylistyce, wzornictwie i kolorystyce regionu Warmii i Mazur, wytwarzane przede wszystkim z naturalnych materiałów takich jak drewno, okleina naturalna.
Nowość
Nowa linia mebli nawiązujących do tradycji stolarskich woj. Warmińsko-Mazurskiego